PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ USG
USG jamy brzusznej
Na dwa dni przed badaniem i w dniu badania pacjent przyjmuje lek odgazowujący jelita, np. Gastrosil lub Esputicon 4x1 kapsułkę. Lek kupuje się w aptece bez recepty w ilości jednego opakowania, zawierającego 20 kapsułek. Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. Zaleca się suche pieczywo, kleik, ryż, do picia wodę, słabą nie słodzoną herbatę. W dniu badania na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle, napoje jak wyżej.
Dzieci do lat 3 nie wymagają przygotowania, wyjątkiem są noworodki, które powinny być po jedzeniu. Dzieci starsze - warto aby nie były bezpośrednio po jedzeniu.
USG układu moczowego
Na dwa dni przed badaniem i w dniu badania pacjent przyjmuje lek odgazowujący jelita, np. Gastrosil lub Esputicon 4x1 kapsułkę. Lek kupuje się w aptece bez recepty w ilości jednego opakowania, zawierającego 20 kapsułek. Na dzień przed badaniem obowiązuje dieta lekkostrawna, nie wzdymająca, bez napojów gazowanych. Zaleca się suche pieczywo, kleik, ryż, do picia wodę, słabą nie słodzoną herbatę. W dniu badania na 6 godzin przed badaniem nie należy przyjmować posiłków w ogóle, napoje jak wyżej. Na 2 godziny przed badaniem zaleca się powstrzymywanie się przed oddawaniem moczu, aby pęcherz moczowy był wypełniony.
USG prostaty
Wymaga jedynie wypróżnienia się przed badaniem. Nie należy przed USG prostaty robić lewatywy.
USG narządu rodnego oraz ciąży do 16 tygodnia
Wymagana jest jedynie w dniu badania dieta niewzdymająca, tj. nie spożywanie pokarmów i napojów pobudzających jelita i fermentujących: kawy, mleka, jogurtów, soków, kompotów, kapusty, surówek, itp. Nie należy też na 6 godzin przed badaniem spożywać dużego posiłku, np. obiadu. Przed USG przezbrzusznym należy na 2 godziny powstrzymać się przed oddawaniem moczu, oraz wypić ok. 1 l. wody niegazowanej. Przed USG przezpochwowym należy oddać mocz przed badaniem.
USG ciąży powyżej 16 tygodnia nie wymaga przygotowania.
USG miednicy małej (przezbrzuszne) z oceną narządów rodnych u dziewcząt
Tylko i wyłącznie z dobrze wypełnionym pęcherzem moczowym.
USG piersi
Nie wymaga przygotowania. Przy czym profilaktyczne USG piersi najlepiej zrobić tuż po miesiączce.
USG tarczycy, węzłów chłonnych, jąder, ślinianek, przezciemiączkowe u dzieci, stawów biodrowych u dzieci, i inne
Nie wymaga przygotowania.
PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ ANALITYCZNYCH
Badanie analityczne moczu
Mocz do badania ogólnego należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
W przypadku badania posiewu moczu stosujemy specjalny jałowy pojemnik. Pojemnik otwieramy bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika. Mocz pobieramy rano, po wstaniu z łóżka, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych, ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika).
Badania analityczne kału
Kał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym.
Do pobrania materiału należy użyć łopatki umieszczonej w pojemniku.
Pojemnik należy wypełnić materiałem w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego.
Materiał do badania obecności lamblii powinien być świeży. W przypadku dłuższego przechowywania powinien być zamrożony.
Badanie hormonalne (FSH, Estradiol, Progesteron, Prolaktyna)
Pobranie krwi wskazane między 21 a 25 dniem cyklu. Nie trzeba być na czczo.
KLINIKA RENESANSOWA
ul. Renesansowa 5a
Warszawa – Bielany
ELEKTORALNA (tylko ginekologia)
ul. Elektoralna 14B lok. 19
Warszawa – Śródmieście